Směrnice pro ustanovení a úkoly přidělené delegátům Mezinárodní starokatolické biskupské konference (IBK) pro starokatolická společenství a skupiny bez biskupské organizace (2002)
1. Základ
Základem pro nevržené směrnice je článek 3, písmeno i) Statutu Mezinárodní starokatolické biskupské konference (IBK):
(IBK) vykonává jurisdikci nad starokatolickými obcemi a skupinami mimo nějakou lokální církev některého člena IBK pověřením jednoho nebo vícero biskupů (jsou-li nebo nejsou-li členy IBK) k plnění těchto úkolů.
2. Rozsah těchto směrnic
Při provádění a aplikování výše uvedeného článku mají současné směrnice na mysli následující ty druhy církevních společenství a skupin, které svým dokumentovaným přijetím principů "Utrechtské deklarace" z roku 1889 a "Statutu Mezinárodní starokatolické biskupské konference" z roku 2000 navázaly svazky s UU starokatolických církví:
2.1 Společenství a skupiny, které ve své zemi nejsou organizovány jako biskupství nebo nebyly jako biskupství uznány ze strany IBK;
2.2 Společenství a skupiny, které byly v minulosti své země organizovány jako biskupství a byly uznány ze strany IBK za členské církve UU, avšak z jistých důvodů a po delší dobu se již netěší z řádně fungující biskupské organizace (např.: synoda, biskup, správce biskupství).
3. Ustanovení
3.1 Před ustanovením delegáta musí byro IBK provést konzultaci se zvoleným reprezentantem dotyčné diecéze.
3.2.1 IBK ustanoví některého biskupa za delegáta pro kterékoliv z výše jmenovaných církevních společenství jednoduchou většinou.
3.2.2 Musí to být učiněno s vědomím, že církev tohoto biskupa, který byl navržen na delegáta, souhlasí s takovým ustanovením; tato nepřejímá žádnou zodpovědnost za plnění jeho úkolů.
3.3 Ustanovení je pro dobu čtyř let. Posléze je možné s přihlédnutím k 3.1 a 3.2 prodloužení pověření.
4. Úkoly
4.1 Delegát vykonává jurisdikci jak z pověření IBK, tak i v souladu s existujícími církevními předpisy tohoto církevního společenství a v duchu kooperace se zvolenými reprezentanty této církve.
4.2 V církevním společenství, za které zodpovídá má delegát IBK vykonávat zvláště tyto úkoly:
4.2.1 Dává duchovní podporu tomuto církevnímu společenství, pro které je kompetentní, pravidelným kontaktem, výměnou informací a pastoračními vizitacemi.
4.2.2 Je zodpovědný za vykonávání církevních obřadů jako je biřmování, ordinování diakonů a kněží, přičemž může delegovat vykonávání biřmování na osobu ordinovanou ke kněžství v dotyčném církevním společenství. Kromě toho zařídí pro toto církevní společenství, aby bylo každoročně zásobována křižmem a dalšími sv. oleji.
4.2.3 Motivuje toto církevní společenství ke vzniku místních, pro dannou diecézi řádů; povzbuzuje a podporuje je v jejich osvědčování a službě, ve vědeckém vzdělávání kandidátů a kandidátek pro církevní službu, stejně tak v jejich vztazích k jiným církvím.
4.3 V souladu s článkem 14, písmeno a) a b) Vnitřního řádu Statutu IBK je delegát IBK zodpovědný za svěcení do úřadu diakona a kněze, přijímání duchovenstva pro církevní službu, pro ustanovení jejích povinností a jejich (dobrovolné nebo vynucené) propuštění z církevní služby. Jedná tak v souladu s existujícími místními předpisy.
4.4 Delegát IBK zajišťuje přes písemné reference, že osoby žádající ordinaci k jáhenství nebo kněžství anebo osoby žádající o přijetí jako duchovní do kléru dotyčného církevního společenství,
- mají odpovídající teologickou a pastorační formaci,
- pokud je tomu třeba, mohou se prokázat dokumenty o ordinaci,
- jsou jim známy základy starokatolické teologie - pokud možno ve spojení s nějakým starokatolickým seminářem, který byl uznán ze strany IBK,
- jsou akceptováni zvolenými reprezentanty tohoto církevního společenství.
5. Finance
Delegát může vyúčtovávat IBK své náklady. V takovém případě hradí IBK cestovné, zatímco církevní společenství přejímá, pokud je to možné, náklady ubytování.
6. Zpravodajství pro IBK
6.1 Delegát IBK vypracuje každoročně písemnou zprávu pro IBK.
6.2 Tato zpráva musí obsahovat mezi jinými informacemi zvláště tyto body:
- nové vývoje nebo těžkosti, které nastaly
- počet obcí a jejich věřících, počet duchovenstva
- finanční situace
- stav organizačního budování
- způsob delegátovy práce se zvolenými reprezentanty tohoto církevního společenství
- upevňování starokatolické identity
- ekumenická spolupráce.
Mödling/Vídeň, 27. června 2002
Za Mezinárodní starokatolickou biskupskou konferenci (IBK)
Prezident:
(Dr. Joris Vercammen, arcibiskup utrechtský)
Sekretář:
(Fritz-René Müller, Biskup Kristokatolické církve Švýcarska)
Originální text dokumentu naleznete zde